Новини

Гості нашого ефіру

No images

Наші Обличчя

Олена Слободенюк

Наші слухачі

Галина Біляченко

Опитування

Вік слухача «Житомирської хвилі». Скільки Вам років?

Зараз на сайті

На даний момент 153 гостей на сайті

Слухає вся планета

Авторизація

Звуки природи. Моря і океани.

- Привіт друзі. Мене звати Питайлик.  Я хоч і маленький, але дуже допитливий.

І живу я на книжних полицях професора Крапки.

У професора Крапки дуже багато різних книжок.

І про щоб я його не запитав, а я весь час його про щось запитую,  він завжди  знає відповіді на всі мої запитання.

А ще ми дуже любимо мандрувати.

Цікаво куди ми помандруємо сьогодні.

- Питайлик!?

- Що?

- Привіт. Збирайся швиденько, нам пора.

- Професор Крапка, а куди ми їдемо.

- Ми сьогодні відправимося вивчати дива Землі.

- Тоді нам варто захопити лопатку і відерце, щоб копати було зручніше.

- Питайлик, я кажу не про ту землю, яку лопатою копають, а про нашу планету. Як ти думаєш, що я тримаю в руках?

- Кульку на паличці, розмальовану різними кольоровими цяточками.

- Вірно. Ця куля називається глобус. Він зображує нашу Землю – планету, на якій ми живемо. Коричневим, жовтим, зеленим кольорами  зображена суша. Синім – вода. Білим – лід.

- Не розумію – навіщо стільки кольорів. Зробили б сушу чорною, а воду білою. Так же зрозуміліше.

- Питайлик, наша планета не гладенька кулька, є місця високі, є низькі. Морські глибини зображені на глобусі темно синім кольором. Місця де глибина невелика блакитним. На суші низькі місця позначені зеленим, жовтим кольорами, а  гори коричневим. Чим темніший коричневий колір тим вищі гори.

- А яка гора найвища в світі?

- Еверест. Вона знаходиться в системі Гімалаїв. Її висота близько 9 кілометрів.

- ОГО… А де ці Гімалаї.

- На сході континенту  Євразія.

- А що таке континент?

- Зараз поясню. Зверни увагу, Питайлик, на глобусі зображено багато ділянок суші. Маленькі кусочки суші, що з усіх сторін омиваються водою, це острови. А великі – це континенти. Континентів на Землі всього 6. Перший – Євразія – це найбільший з континентів. На ньому знаходиться і наша Україна. Під Євразією спекотна Африка. Справа внизу найменший континент -  Австралія. З іншого боку глобуса Північна і південна Америки. А знизу глобуса знаходиться весь вкритий льодами 6 континент  - Антарктида. Запам’ятав?

- Здається запам’ятав. Між іншим, професор Крапка, ти сам один континент забув.

- Це ж який?

- А ось тут зверху глобуса  така ж біла шапочка, як і знизу.

- А.., ось ти про що . Це Питайлик, Арктика. Вона не континент.  Тут як і в Антарктиді багато льоду, тільки суші під ним немає.

- А що ж є?

- Вода. Північний льодовитий океан.

- А що таке океан?

- Великі ділянки водної оболонки землі, розділені материками називаються  океанами. Найбільший океан зветься Тихий. Моряки добре знають  який він насправді суровий і примхливий. Другий за розміром - Атлантичний. Третій – Індійський. Він знаходиться в теплих тропічних широтах. І останній 4-й океан ти вже знаєш – Північний льодовитий вкритий льодяною шапкою.

- Я краще віршика складу, щоб краще запам’ятати.

Значить так.

На Землі океанів чотири

Перший – тихий, найбільший у світі

Номер два – океан Атлантичний

Три – Індійський, він  теплий тропічний

І четвертий снігами вкритий

Суворий Північно льодовитий.

Нічого не забув?

- Все запам’ятав. Справжній географ.

- Хто, хто?

- Географ – вчений, який вивчає  Землю, нашу планету. А географія – наука про Землю.

- Професор Крапка, мені здається, що на глобусі води намальовано набагато більше, ніж суші.

- Ти правий, Питайлик. Вода займає більше двох третин поверхні земної кулі. На нашій планеті  крім океанів є ще 75 морів, багато озер і рік.

- Професоре, а чим моря відрізняються від океанів.

- Перш за все розмірами. Моря набагато менші за розміром від океанів. Деякі моря з усіх боків оточені сушею. Деякі межують з сушею одною стороною, а іншою плавно переходить в океан.

А є одне особливе море у якого не має берегів.

- Як це?

- Саргасове море  знаходиться  прямо в Атлантичному океані. Ми там з тобою побуваємо і я розповім тобі про це надзвичайне море детальніше.

- І як же ми в це море потрапимо, якщо воно без берегів? Туди ж не проїхати не пройти.

- Питайлик, невже ти забув про наш часоліт, який і літати і плавати і пірнати вміє.

- Ну звичайно. Ми з тобою на ньому вже не один раз мандрували.

- Питайлик, ти готовий до мандрівки?

- Готовий.

- Тоді вперед.

- Можна я визирну в ілюмінатор.

- Можна.

- Яка краса внизу. Шкода не можна точно сказати де ми зараз пролітаємо.

- Чому ж не можна.  Подивимось на прилади. Повідомляю – наші географічні координати 50 північної широти  і 30 градусів східної довготи .

- Нічого не зрозумів. Що це ще за широта і довгота?

- Зараз поясню. Глобус ми забули вдома, тому використаю апельсин.

- Давай його з’їмо.

- Не поспішай. Це не просто апельсин, це модель нашої Землі.  Давай почистимо його. І проколемо через серединку шпицею. Уяви, що це наша планета.  А шпиця уявна вісь, навколо котрої планета обертається. Місця де вісь виходить на поверхню називаються полюсами,  Подивись уважно де знаходяться полюси нашого апельсина?

- Там де скибочки сходяться.

- Правильно. Приблизно так само на північному і південному полюсах сходяться меридіани – лінії, що розділяють нашу планету на  схожі скибочки.

- А якщо нарізати апельсин впоперек, то отримаємо паралелі.

- Здається я зрозумів. Меридіани ділять нашу планету на скибочки від полюса до полюса, а паралелі на такі коліщатка – поперек.

- А разом паралелі і меридіани вкривають земну поверхню уявною сіткою. Вона потрібна для того, щоб можна було визначити будь-яку точку на землі. Широту визначає паралель, а довготу – меридіан. Найдовша паралель яка ділить землю на північну і південну півкулі – це екватор, а меридіан, який розділяю півкулі на східну і західну називається нульовим .

- Професор Крапка вибач що перебиваю, але там внизу море.

- Це мертве море.

- Ух ти. Яке воно прозоре, спокійне. І чому тільки його так назвали?

- А тому, що у воді мертвого моря не можуть жити живі істоти і рослини, бо в ньому дуже багато солі, але купатися в ньому можна і навіть корисно. Вода в ньому настільки солона що на ній можна лежати.

- На воді лежати і не тонути? Так не буває.

- Чим солоніша вода тим легше плавати. Тому в прісній річці плисти важче, ніж в солоному морі.

- Професоре, якщо є мертве море, значить є і живе?

- Такої назви на карті світу немає. Хоча всі моря і океани можна назвати живими.. Життя в них просто вирує. А що стосується цікавих назв, то є море, яке називається Червоне, воно справді здається таким через червоні водорості, є море жовте, біле, Чорне, а є й Мармурове.

- Професоре, а ти мені обіцяв ще Саргасове море показати.

- Ну що ж полетіли.

- Ось і прилетіли.

- Дивне море. Воно схоже на суп з листочків і бульбашок.

- Це водорості. Саме вони і дали Саргасовому морю назву. Давним давно великий мореплавець Христофор Колумб  мандрував морями-океанами в пошуках нових земель. Коли його кораблі наштовхнулись на таке велике скупчення водоростей  він вирішив, що десь поряд суша, а водорості відірвало штормом від дна. Насправді суші поблизу не було. Просто цим морським рослинам не потрібно чіплятися  за дно. Вони так і ростуть плаваючи на поверхні. Бульбашки на листочках водоростей нагадали матросам Колумба кетяги винограду. Матроси були родом із Австралії, а там такий виноград називається саргацо.

- Я думаю час повертатися додому.

- Так ми гарно помандрували.

- Ось ми і вдома.

- Професор крапка ,а куди ми помандруємо наступного тижня.

- Наступного тижня ми обов’язково продовжимо подорож  по Землі.

- А зараз тобі час в книжну шафу.

- До зустрічі друзі.

- До побачення.

Додати коментар

Захисний код
Оновити

Банер
Банер

ОНЛАЙН

Хіт парад

1. Зiбров П. - День Народження
  2. MM Dance - Прикольная
  3. Дуліби - Два Голуби

Читати далі...

Події цього дня

Кохання з першого слова

Останні коментарі

Радіостанція "Житомирська хвиля" FM103,4
10014, Україна, Житомир, вулиця Любарська, 1-а
MyCounter - счётчик и статистика (посетителей и хитов сегодня) bigmir)net TOP 100 Каталог україномовних сайтів Яндекс.Метрика

googleplus
 youtube-48x48