facebook-24 vkontakte-24 youtube-24 googleplus-24 twitter-24 twitter-24
Середа 24 вересня 2014
обзоры автоновинок kaps4karing.com
село ремонтное

Звуки природи. Моря і океани.

- Привіт друзі. Мене звати Питайлик.  Я хоч і маленький, але дуже допитливий.

І живу я на книжних полицях професора Крапки.

У професора Крапки дуже багато різних книжок.

І про щоб я його не запитав, а я весь час його про щось запитую,  він завжди  знає відповіді на всі мої запитання.

А ще ми дуже любимо мандрувати.

Цікаво куди ми помандруємо сьогодні.

- Питайлик!?

- Що?

- Привіт. Збирайся швиденько, нам пора.

- Професор Крапка, а куди ми їдемо.

- Ми сьогодні відправимося вивчати дива Землі.

- Тоді нам варто захопити лопатку і відерце, щоб копати було зручніше.

- Питайлик, я кажу не про ту землю, яку лопатою копають, а про нашу планету. Як ти думаєш, що я тримаю в руках?

- Кульку на паличці, розмальовану різними кольоровими цяточками.

- Вірно. Ця куля називається глобус. Він зображує нашу Землю – планету, на якій ми живемо. Коричневим, жовтим, зеленим кольорами  зображена суша. Синім – вода. Білим – лід.

- Не розумію – навіщо стільки кольорів. Зробили б сушу чорною, а воду білою. Так же зрозуміліше.

- Питайлик, наша планета не гладенька кулька, є місця високі, є низькі. Морські глибини зображені на глобусі темно синім кольором. Місця де глибина невелика блакитним. На суші низькі місця позначені зеленим, жовтим кольорами, а  гори коричневим. Чим темніший коричневий колір тим вищі гори.

- А яка гора найвища в світі?

- Еверест. Вона знаходиться в системі Гімалаїв. Її висота близько 9 кілометрів.

- ОГО… А де ці Гімалаї.

- На сході континенту  Євразія.

- А що таке континент?

- Зараз поясню. Зверни увагу, Питайлик, на глобусі зображено багато ділянок суші. Маленькі кусочки суші, що з усіх сторін омиваються водою, це острови. А великі – це континенти. Континентів на Землі всього 6. Перший – Євразія – це найбільший з континентів. На ньому знаходиться і наша Україна. Під Євразією спекотна Африка. Справа внизу найменший континент -  Австралія. З іншого боку глобуса Північна і південна Америки. А знизу глобуса знаходиться весь вкритий льодами 6 континент  - Антарктида. Запам’ятав?

- Здається запам’ятав. Між іншим, професор Крапка, ти сам один континент забув.

- Це ж який?

- А ось тут зверху глобуса  така ж біла шапочка, як і знизу.

- А.., ось ти про що . Це Питайлик, Арктика. Вона не континент.  Тут як і в Антарктиді багато льоду, тільки суші під ним немає.

- А що ж є?

- Вода. Північний льодовитий океан.

- А що таке океан?

- Великі ділянки водної оболонки землі, розділені материками називаються  океанами. Найбільший океан зветься Тихий. Моряки добре знають  який він насправді суровий і примхливий. Другий за розміром - Атлантичний. Третій – Індійський. Він знаходиться в теплих тропічних широтах. І останній 4-й океан ти вже знаєш – Північний льодовитий вкритий льодяною шапкою.

- Я краще віршика складу, щоб краще запам’ятати.

Значить так.

На Землі океанів чотири

Перший – тихий, найбільший у світі

Номер два – океан Атлантичний

Три – Індійський, він  теплий тропічний

І четвертий снігами вкритий

Суворий Північно льодовитий.

Нічого не забув?

- Все запам’ятав. Справжній географ.

- Хто, хто?

- Географ – вчений, який вивчає  Землю, нашу планету. А географія – наука про Землю.

- Професор Крапка, мені здається, що на глобусі води намальовано набагато більше, ніж суші.

- Ти правий, Питайлик. Вода займає більше двох третин поверхні земної кулі. На нашій планеті  крім океанів є ще 75 морів, багато озер і рік.

- Професоре, а чим моря відрізняються від океанів.

- Перш за все розмірами. Моря набагато менші за розміром від океанів. Деякі моря з усіх боків оточені сушею. Деякі межують з сушею одною стороною, а іншою плавно переходить в океан.

А є одне особливе море у якого не має берегів.

- Як це?

- Саргасове море  знаходиться  прямо в Атлантичному океані. Ми там з тобою побуваємо і я розповім тобі про це надзвичайне море детальніше.

- І як же ми в це море потрапимо, якщо воно без берегів? Туди ж не проїхати не пройти.

- Питайлик, невже ти забув про наш часоліт, який і літати і плавати і пірнати вміє.

- Ну звичайно. Ми з тобою на ньому вже не один раз мандрували.

- Питайлик, ти готовий до мандрівки?

- Готовий.

- Тоді вперед.

- Можна я визирну в ілюмінатор.

- Можна.

- Яка краса внизу. Шкода не можна точно сказати де ми зараз пролітаємо.

- Чому ж не можна.  Подивимось на прилади. Повідомляю – наші географічні координати 50 північної широти  і 30 градусів східної довготи .

- Нічого не зрозумів. Що це ще за широта і довгота?

- Зараз поясню. Глобус ми забули вдома, тому використаю апельсин.

- Давай його з’їмо.

- Не поспішай. Це не просто апельсин, це модель нашої Землі.  Давай почистимо його. І проколемо через серединку шпицею. Уяви, що це наша планета.  А шпиця уявна вісь, навколо котрої планета обертається. Місця де вісь виходить на поверхню називаються полюсами,  Подивись уважно де знаходяться полюси нашого апельсина?

- Там де скибочки сходяться.

- Правильно. Приблизно так само на північному і південному полюсах сходяться меридіани – лінії, що розділяють нашу планету на  схожі скибочки.

- А якщо нарізати апельсин впоперек, то отримаємо паралелі.

- Здається я зрозумів. Меридіани ділять нашу планету на скибочки від полюса до полюса, а паралелі на такі коліщатка – поперек.

- А разом паралелі і меридіани вкривають земну поверхню уявною сіткою. Вона потрібна для того, щоб можна було визначити будь-яку точку на землі. Широту визначає паралель, а довготу – меридіан. Найдовша паралель яка ділить землю на північну і південну півкулі – це екватор, а меридіан, який розділяю півкулі на східну і західну називається нульовим .

- Професор Крапка вибач що перебиваю, але там внизу море.

- Це мертве море.

- Ух ти. Яке воно прозоре, спокійне. І чому тільки його так назвали?

- А тому, що у воді мертвого моря не можуть жити живі істоти і рослини, бо в ньому дуже багато солі, але купатися в ньому можна і навіть корисно. Вода в ньому настільки солона що на ній можна лежати.

- На воді лежати і не тонути? Так не буває.

- Чим солоніша вода тим легше плавати. Тому в прісній річці плисти важче, ніж в солоному морі.

- Професоре, якщо є мертве море, значить є і живе?

- Такої назви на карті світу немає. Хоча всі моря і океани можна назвати живими.. Життя в них просто вирує. А що стосується цікавих назв, то є море, яке називається Червоне, воно справді здається таким через червоні водорості, є море жовте, біле, Чорне, а є й Мармурове.

- Професоре, а ти мені обіцяв ще Саргасове море показати.

- Ну що ж полетіли.

- Ось і прилетіли.

- Дивне море. Воно схоже на суп з листочків і бульбашок.

- Це водорості. Саме вони і дали Саргасовому морю назву. Давним давно великий мореплавець Христофор Колумб  мандрував морями-океанами в пошуках нових земель. Коли його кораблі наштовхнулись на таке велике скупчення водоростей  він вирішив, що десь поряд суша, а водорості відірвало штормом від дна. Насправді суші поблизу не було. Просто цим морським рослинам не потрібно чіплятися  за дно. Вони так і ростуть плаваючи на поверхні. Бульбашки на листочках водоростей нагадали матросам Колумба кетяги винограду. Матроси були родом із Австралії, а там такий виноград називається саргацо.

- Я думаю час повертатися додому.

- Так ми гарно помандрували.

- Ось ми і вдома.

- Професор крапка ,а куди ми помандруємо наступного тижня.

- Наступного тижня ми обов’язково продовжимо подорож  по Землі.

- А зараз тобі час в книжну шафу.

- До зустрічі друзі.

- До побачення.

Loading...
Loading...

Новини

1. Facebook
  2. VK

Наші обличчя

Олена Слободенюк
Обличчя
Олена Слободенюк...

Наші слухачі

Леся Григорьева
Наші слухачі
Леся Григорьева

Гості ефіру

Фабрика зірок 3
Гості ефіру
Фабрика зірок 3

Останні привітання

Передаем привет любимому мужу и папочке мы его очень любим и ждем
Вівторок, 23 вересня 2014
Привіт, Житомирськ а хвиля) Хочемо привітати з днем народження Тимощук Лесю та поб...
Привіт хвилька! Вітаю з днем народження Мирончука Сергія з Олевська,б жаю всього ...

Надіслати привітання

Коментарі